Raport z analizy okazów

Posted on 22 maja, 2011 by

Cóż… Mikroskopowa porażka na całej linii 🙂 Niestety nocka w lodówce nie spowodowała, że owady się uspokoiły. Wszystkie żwawo próbują wydostać się z pojemników, co całkowicie wyklucza wsadzenie ich pod mikroskop. Będę musiał je wypuścić, ale najpierw spróbuję dowiedzieć się, co złapałem.

Jeszcze wieczorem włożyłem pod mikroskop okaz wyłowiony z Odry. Trochę ciężko go zidentyfikować. To na pewno przedstawiciel potamoplanktonu. Trochę podobny do krylu, ale kryl odpada.

Z samego rana na pierwszy ogień poszedł konik polny. Prawdopodobnie jest to konik pospolity (Chorthippus biguttulus). Niestety to zbyt młody okaz i nie wykształcił charakterystycznych cech. Okaz dał dyla, gdy próbowałem zrobić mu fotkę na parapecie 🙂

Drugim obiektem był omomiłek szary (Cantharis Fusca), drapieżnik zjadający np. mszyce. Doczytałem, że omomiłki są odporne na chłód, co tłumaczy brak współpracy 🙂

Następna w kolejce była lednica zbożowa (Aelia acuminata). Pluskwiak należący do tarczówkowatych. Szkodnik.

Na koniec zostawiłem sobie najładniejszego owada. Zidentyfikowanie go było trudne.  Nie było go w książce, ale po kilkudziesięciu minutach szukania pod hasłem „owady Polski” w Google znalazłem to. To imago samicy wojsiłki pospolitej (Panorpa communis)

 

Comments (1)

 

  1. Ewa pisze:

    niezłe robaczki 🙂

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

?>